USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH

WWW.UKSH.INFO E-MAIL: UKSH-WEB@HOTMAIL.COM TEL
 
ForumUKSHGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Nëpër burgjet e Maqedonisë, ende ka tortura

Shko poshtë 
AutoriMesazh
fano

fano

Numri i postimeve : 55
Join date : 19/11/2009

Nëpër burgjet e Maqedonisë, ende ka tortura Empty
MesazhTitulli: Nëpër burgjet e Maqedonisë, ende ka tortura   Nëpër burgjet e Maqedonisë, ende ka tortura Icon_minitimeTue Dec 01, 2009 6:01 am

Nëpër burgjet e Maqedonisë, ende ka tortura


Maqedonia nuk përjashtohet nga tortura nëpër burgje dhe institucionet e paraburgimit, vlerëson komiteti për parandalimin e torturës pranë Këshillit të Evropës. Sipas kreut të këtij organi Mauro Pallma gjatë hetimit të rasteve autoritet e vendit tejkalojnë kompetencat e tyre. Për tu shmangur kjo, kërkohet nga Maqedonia që të punojë në bazë të protokollit të kombeve të bashkuara kundër torturës.
“Tani zyra pranon një rol të rëndësishëm, shndërrohet në hetues i mirë i sistemit. Në të ardhmen dialogu kryesor mbi këtë çështje do të zhvillohet midis komitetit dhe avokatit të popullit”, deklaroi Mauro Pallma, kryetar i komitetit parandalimin e torturës pranë Këshillit të Evropës.
Sipas Mauro Pallma sistemi gjyqësor përballet edhe me një tjetër problem, mbajtjen nga 10 muaj të personave në paraburgim. Autoritetet duhet të angazhohen që të përmbyllin procedurën e hetimit në një afat të arsyeshëm ndërsa më me rëndësi sipas tij është që brenda kësaj periudhe personat të angazhohen edhe me aktivitete.
“E rëndësishme për trupin monitorues është që njerëzit përderisa presin aktgjykimin atyre tu ofrohet regjim tu ofrohen aktivitete. Ky është roli i mekanizmit monitorues të mos trajtojë stërzgjatjen e procedurës por çfarë u ofrohet atyre brenda asaj periudhe”, shtoi Pallma.
Maqedonia është vendi i 48 në botë që ka ratifikuar protokollin e Kombeve të Bashkuara kundër torturës. Institucioni Avokati i Popullit kërkoi ndihmesë nga institucionet për realizmin e detyrave të dhëna.

Meral Ismaili
http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/20923.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fano

fano

Numri i postimeve : 55
Join date : 19/11/2009

Nëpër burgjet e Maqedonisë, ende ka tortura Empty
MesazhTitulli: Re: Nëpër burgjet e Maqedonisë, ende ka tortura   Nëpër burgjet e Maqedonisë, ende ka tortura Icon_minitimeWed Dec 02, 2009 3:08 am

Tortura me vite dhe me vite pa kufi qe nuk kan skej, por mendoj se nje dit do ndalen ato tortura dhe do marin fund shum shpejt do marin fund, per ti treguar ne te ghitha torturat ne fyrom dhe ngharjet duhet me vite dhe me vite vetem se me shkrujt qe aq shum ka, pa kufi, ndodhit ne popull shqiptar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nëpër burgjet e Maqedonisë, ende ka tortura
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH :: TE NDRYSHME-
Kërce tek: