USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH

WWW.UKSH.INFO E-MAIL: UKSH-WEB@HOTMAIL.COM TEL
 
ForumUKSHGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
BujanociNumri i postimeve : 17
Join date : 06/12/2009
Location : BABAI I THOT BIRIT BIRO KUJDES BESNIK BONU PO BES MOS ZI SE ARMIKU I SHQIPETARIT ASHT EDHE KAMUKON GJITHMON SHKAU EDHE SLLAVISTET

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeSun Dec 06, 2009 1:00 am

te nderuar ushtar te uksh me fol ose me shkrujt drejt aksh uki fenomen i buker po edhe ju kenu meukon fenome i buker po emblemja e aksh nuk harrohet punoni publikoni fotografija gallary edhe shumm informata per uksh qe te ju ndimojn populli me nderim Bujanoci
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BujanociNumri i postimeve : 17
Join date : 06/12/2009
Location : BABAI I THOT BIRIT BIRO KUJDES BESNIK BONU PO BES MOS ZI SE ARMIKU I SHQIPETARIT ASHT EDHE KAMUKON GJITHMON SHKAU EDHE SLLAVISTET

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeSun Dec 06, 2009 1:01 am

ROFFT IDEJA ADHETARI SHQIPETARE KOMBETARE
PUSHKA TOPI JO ARMATIM TE VJETER PO TE RI QE BALLIN JA SHPON ARMIKUT
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BujanociNumri i postimeve : 17
Join date : 06/12/2009
Location : BABAI I THOT BIRIT BIRO KUJDES BESNIK BONU PO BES MOS ZI SE ARMIKU I SHQIPETARIT ASHT EDHE KAMUKON GJITHMON SHKAU EDHE SLLAVISTET

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeSun Dec 06, 2009 1:04 am

HAMZ JASHARI TRIM SHQIPETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tosybellNumri i postimeve : 16
Join date : 20/11/2009
Age : 30
Location : Gjakova

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeSun Dec 06, 2009 5:54 am

mar na pi ju pershendesim po hiq kurgjo ama bash kurgjo spo dijim per juu a mos ndoshta jon genjeshtra kto qe po i boni mos luani me ndjenjat e popullit shqiptar une nuk ju besoj as pak . pa pas fakte edhe sdo tju besoj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
udheheqesi rebelNumri i postimeve : 75
Join date : 06/12/2009
Age : 35

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeSun Dec 06, 2009 5:57 am

Pershendetje ushtar dhe ushtare te uksh me lejoni njeher qe tu ju pergezoj per guximin qe keni mare qe te jeni anetar te uksh tu ju drejtohem, sinqerisht dhe me plot bindje personalisht ndjehem shum krenar qe jam antar i nje organizate si qe esht UKSH-ja.
Ne vecanti i kisha pergezuar te gjith iniciatoret dhe ideatoret e pa lodhshem te kesaj organizate dhe uroj qe me kete hap mjaft te rendesishem do te realizohet endrra e jona e kahmocme dhe e stergjyshve tane per SHQIPERI ETNIKE.
ROFT POPULLI SHQIPTAR ,,,,,
ROFT USHTRIA KOMBETARE SHQIPTARE.
Me repekt:
Udheheqesi Rebel
Mbrapsht në krye Shko poshtë
UKSH
KOMANDANT
KOMANDANT
UKSH

Numri i postimeve : 20
Join date : 14/11/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeMon Dec 07, 2009 12:03 am

VELLEZER DE MOTRA IDEAL TE KOMBIT TON PO I LEXOJ KOMENTET TUAJ JU FALENDEROJ NGA ZEMRA DHE NE EMER TE KOMANDANTIT SUPREM TE UKSH-SE JU FALENDEROJ NGA ZEMRA . PER PERKRAJEN TUAJ

PER INFORMACIONE RRETH UKSH DO TE LAJMROHI SHUM SHPEJT SEPSE GJDO FILLIM E KA VESHTRISIN E SAJ
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://WWW.UKSH.TK
BujanociNumri i postimeve : 17
Join date : 06/12/2009
Location : BABAI I THOT BIRIT BIRO KUJDES BESNIK BONU PO BES MOS ZI SE ARMIKU I SHQIPETARIT ASHT EDHE KAMUKON GJITHMON SHKAU EDHE SLLAVISTET

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeMon Dec 07, 2009 2:40 am

KJO KOMUNIKAT E UKSH NR 2 TREGON QE EGZISTON UKSH EDHE PO NDERTOHET AJO ME BAZA USHTARAKE I LUS VISITORET TE KENI BESIM TE UKSH JA SE VERTET EGZISTON PO SICILA PUN EKA NJI FILLLIM EDHE MBARIM
EDHE SE SHPEJT MENDOJ QE DOTE VERTETONI JU SE EDHE PER AKSH FOLSHIN SHKRUJSHIN ZI E MA ZI PO KUR DULL JUMET GOJA E HAPUM ARMIKUT SHEKULLOR E PERSHENDES KOMANDANT KOSOVA EDHE USHTARET SE KU EDIMI KUJAN ATA NAPER MALE QETASH NE KET FTOFT O SHQIPETAR ME FOL ASHT MIR PO FOLNI NJIHER PER TE KALUAM QKA KA BO TERRORISTI SERBI MAQEDONI GREKISHPEJT E HARUT LUFTEN E UCK UCÜMB UCK SPOI VJEN POLITIKANVE INATI QE SHKAVI MAQEDONI UDBASHET JUKAN SHTI NE BIR TE MINIT QE KURRR NUK MUNDENI ME DAL JENI BO SI SPIUNAT SI TRADHTAR EDHE QATA KUSH NUK E MBESHTESIN UKSH JAN VETEM ARMIQ TE VET VETES SE SJENA NZOR PER EUROT TE JUVE OSE DOLLARET PO KA TRIMA BOLLL SI GJITHMON ROFFFFFFFFFT USHTRIJA KOMBETARE SHQIPETARE UKSH KUSH ITHOT VETES SHQIPETAR E MBESHTET UKSH JO ME LAFE PO ME VEPRA ME DNERIM TE LART MENDONI VEPRONI PER TE MIREN SE PER KEQ BOLL KENA QKA ME FOL PO PER SE MIR ZOTI I RUJT UKSH EDHE USHTARET KUDO QE JAN ATA ME ZEMR JAM ME JUVE TUNG NJI PUN TE MBAR ME SUKSESH JU URON Bekim Bujanoci
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BujanociNumri i postimeve : 17
Join date : 06/12/2009
Location : BABAI I THOT BIRIT BIRO KUJDES BESNIK BONU PO BES MOS ZI SE ARMIKU I SHQIPETARIT ASHT EDHE KAMUKON GJITHMON SHKAU EDHE SLLAVISTET

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeMon Dec 07, 2009 2:46 am

RROFT UKSH RROFT USHTARET ROFFT USHTARJA ROFFT SHQIPERIA E RIBASHKUAR ROFFSHIN PUSHKAT TOPAT LAVDI DESHMORVE TE KOMBIN EDHE ROFFT MITROLOZI I ADEM JASHARIT O KALLE KALLE BACA ADEM SE BAC SU KRY PO POJA NIS APET O PRITNE PRITNE UKSH PRITNE ADEM LEGJENDARIN SE UQO PREJ VORIT ROFFFFFFFTTTTTTTTTT BASHKIMI KOMBETAR SHQIPETAR CAMERI TUZI BUJANOC PRESHEVA LENI BISNESET ME CETNIKET SE SJENI NZOR PER DINARET OSE EUROT TE SERBIS EDHE TE EVROPSE RUSPI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BujanociNumri i postimeve : 17
Join date : 06/12/2009
Location : BABAI I THOT BIRIT BIRO KUJDES BESNIK BONU PO BES MOS ZI SE ARMIKU I SHQIPETARIT ASHT EDHE KAMUKON GJITHMON SHKAU EDHE SLLAVISTET

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeMon Dec 07, 2009 2:47 am

ROFFT UKSH UKSH UKSH UKSH
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ORA E MIRENumri i postimeve : 2
Join date : 05/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeTue Dec 08, 2009 12:03 am

MIREMBREMA SHQIPTARE KUDO JENI!
GEZOHEM PER KETE KOMUNIKATE NR.2 DHE UROJ TE JETE VERTETE ASHTU SIC THONI.VAZHDONI KESHTU SI E KENI NISUR DHE NE TE GJITHE JEMI ME JU E DO T'JU PERKRAHIM NE KETE LUFTE TE SHENJTE PER KOMBIN.SUKSESE TE METEJSHME DHE SA ME SHPEJTE RRADHET TE MBUSHEN ME DJEM E VAJZA QE BESOJNE NE TE ARDHMEN E PERBASHKET TE KREJT POPULLIT TONE E QE LUFTOJNE PER TA BERE AMANETIN E TE PAREVE REALITET.
SHQIPERI TE DUA NJE DHE TE TERE,JO TE GJYMTUAR SIC TE KANE BERE!
RROFTE SHQIPERIA ETNIKE!
RROFTE KOMBI SHQIPTAR!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
AGUNumri i postimeve : 31
Join date : 07/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeTue Dec 08, 2009 12:25 am

Bukur Bujanoci, se nuk harrojme Bujanocin, Medvegjen e Presheven, as asnje toke shqiptare, qe ende eshte e roberuar, po rriten forcaT e reja per bashkimin e atdheut shqiptar. Kur duam e kur jemi te bashkuar - jemi te forte e te paepur! Bijte e Shqipes do ta vertetojne emrin! Prore kombi kerkon bashkim!
Do te japim gjithçka që mos të mbetet asnjë trevë shqiptare e pushtuar në robëri shekullore! Ky është amaneti i Të Parve tanë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fano

fano

Numri i postimeve : 55
Join date : 19/11/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeThu Dec 10, 2009 6:56 am

I PERSHENDES TE GHITH USHTARET E UKSH SE JAM AQ I GEZUAR QE JAM I SIGURT SE LINDI NJE FORMACION I RI I "USHTRIS KOMBETARE SHQIPTARE"
TE CILET JAN TE BASHKUAR TE GHITH ISH USHTARET NE NJE VETEM NJE NJE USHTRI E CILA QUHET "UKSH" E CILA ESHT NJE USHTRI E PASTER SHQIPTARE, USHTRI ME TRIMA, USHTRI ME PATRIOTA TE VERTET, ME MORAL TE LART, DHE ME GHAK SHQIPTARI,
E CILA DO TE LUFTON NE BASHKIMIN E TROJEVE ETNIKE SHQIPTARE DHE BASHKIMIN E POPULLIT SHQIPTAR ME NJE SHTET, "SHQIPERI ETNIKE ME NJE KOKMB ME NJE FLAMUR,

(USHTRIJA KOMBETARE SHQIPTARE) ESHT FORMACION I RI DHE DO JET DERI NE FUND TE BASHKIMIT TE TROJEVE TONA HISTORIKE,

POPULLI I PASTER SHQIPTAR DO JET ME TY UKSH,

TRADHTAREVE NUK JU PELQEN "UKSH JA" SHQIPEFOLSVE UDBASHVE SPIUNAVE DHE ATYNVE QE JAN KUNDER POPULLIT SHQIPTAR.

JU PERSHENDES DHE DO JET POPULLI ME JU UKSH.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tosybellNumri i postimeve : 16
Join date : 20/11/2009
Age : 30
Location : Gjakova

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeThu Dec 10, 2009 8:35 pm

ooo FANO kerkush nuk po thot qe sna pelqen UKSH po nuk po jepni shkak me ju besu hajde kallxoni naj san qitni klipin qe jon dal uksh me 28 nentor tju besojm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BujanociNumri i postimeve : 17
Join date : 06/12/2009
Location : BABAI I THOT BIRIT BIRO KUJDES BESNIK BONU PO BES MOS ZI SE ARMIKU I SHQIPETARIT ASHT EDHE KAMUKON GJITHMON SHKAU EDHE SLLAVISTET

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeFri Dec 11, 2009 12:00 am

TE NDERUAR VLLEZER ASHT VERTET QE KENI PAKPA BESIM SE ASHT SI KUR LIND NJI THMI EDHE SDIN QKA ME VEPRU EDHE UKSH ASHT SI THMI PO TU RIT TU PI QUMSH BOHET E FORT VEQ NJI SHEMBUL MENDONI SE EDHE PER AKSH MENDOJSHIN ASHT VETEM NE INTERNET PO AJO DULL NE PUBLOK EDHE KREJT U BEFASU JEPNI KOHEN UKSH EDHE TE KENI DURIM SE KENI ME PA EDHE KENI MEU BEFASU ME DNERIM BUJANOCI EKIN TE DRJET QE MENDONI DIQKA TE KUNDERT PO BESONI TE UKSH SE ASHT USHTRI E PASTER

Mbrapsht në krye Shko poshtë
bleriimNumri i postimeve : 26
Join date : 02/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeMon Dec 14, 2009 9:10 pm

po bre ti Bujanoc tpershndes po mir eki aksh thojshin se nuk egziston po me von u paraqit ne sken..po tash ku eshte AKSH me te than te drejten shqiptaret kan prit me shum prej AKSH gjith ata komunike qka i banen shum e shum video iniczime kemi mendu se ksaj rradhe do tket vertet diqka ne favor tonin per bahskimin e trojeve shqiptare ..po AKSH u zhduk kshtu qe populli shum eka humb besimin te politikanet e per ksi lloj komunike te ushtrive..deshira jon asht te jet e vertet kjo ushtri me qellim tpaster e jo si alija qe tradhtoj deshmoret shqiptaret gjithqka shqiptare vetem per karrike te nxeht dhe per tendera tu e shit nderin shqiptar turp per partit krejt qka jan asnja sasht ma e mir se tjetraa ...pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bleriimNumri i postimeve : 26
Join date : 02/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeMon Dec 14, 2009 9:15 pm

fano mir eki tradhtarve nuk u pelqen UKSH shum e vertet ..gjith ata qka kan gjak shqiptari ndiejn veten shqiptar do ta perkrahin UKSH por duhet me pas argumente per ket ushtri jo vetem me komunike (vetem nepern internet faqe) nqofse vertet egziston duhet masovikisht me ju bashkangjit ksaj ushtrie e njeher e pergjithmon me realizu endrren e shqiptarvee e jo me lujt me ndjenja te popullit si dikush e dikushh ..edhe neqofse asht synim bashkim i trojeve ashtu duhet me mbet deri en fund jo si alija njeher per bashkim pastaj per drejtaa po ku ka luft per te drejtaa ku keni pa vetem te ne ndodh kjo..alija ka mashtru djemt shqiptar me idealin per bashkim kombtar por ika trradhtu e atij dal kadal po i vjen fundii ju pershendess
Mbrapsht në krye Shko poshtë
udheheqesi rebelNumri i postimeve : 75
Join date : 06/12/2009
Age : 35

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeTue Dec 15, 2009 4:14 am

o blerim ti nuk mundet askush me te kuptuar ne kete rast ti ne njeren an don me besu se ekziston uksh ne njeren ane nuk don me besuar.
e din ti cka do te thot te jesh pjes e nje organizate????
a mundet dikush ti besoj aty fanos ku un nuk e dij dhe kush esht????
ai per aplikacion ne kete organizat kerkoi qe te jepen te dhenat personale per ata qe duhen me u antarsuar
po nese un jap te dhenat e mija sipas fanos ateher mua do te duhet te me ndodh si zotriu qe ndiqet ne haracin nuk flas kot un sepse nuk e dij se kush esht ai un kete nuk mund ta quaj organizat derisa gjerat personale te antareve te uksh kerkohen permes imailit.
sa i perket ish komandantit te ucks un nuk e kam mendimin si ju sepse te kesh nje lider si ali ahmeti esht nder i popullit
pse nuk e beri dikush tjeter ateher luften e 2001
un mendoj se nuk luajti lideri me ndjenjat e popullit por individ te caktuar te cilet per interesa personale thyen procesin drejt bashkimit te trojeve shqiptare sepse bashkimi i trojeve shqiptare nuk arihet vetem me luft por edhe me diplomaci mos haroni kete.
dhe nuk mundet me i ardhur fundi nje njeriu qe esht i njohur nderkombtarisht kush mundet te njihet me shum se z. ali ahmeti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
AGUNumri i postimeve : 31
Join date : 07/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeTue Dec 15, 2009 12:53 pm

Per te gjithe ata qe presin 'klipe' te UKSH, separi le te tregojne klipet e veta personale dhe ta dijme se kujt duhet treguar 'klipe'!

UKSH nuk eshte nje femij qe pin qumshtin, por pin gjakun e secilit armiku e tradhtorit, ajo ishte eshte e do te jete gjalle dhe e forte, ne zemrat e te gjithe atyre qe e kane vertet zemren shqiponje!

As AKSH as UCPMB as UCK nuk u zhduken si po mendojne disa qe vet rrine nen nofka e presin klipe hapur. Ushtaret e vertete jane gjithmone nje e te gatshem ne cdo moment historik! Historia i ka momentet e rralla, e ma te rralla jane per ata qe mendojne se kane bere dicka te mire e te madhe, e ne realitet nuk e matin veten as ne fjale as ne vepra!

Ne radhet e UKSH-se eshte secili shqiptar qe ka zemren shqiponje!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
AGUNumri i postimeve : 31
Join date : 07/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeTue Dec 15, 2009 12:58 pm

Nezir Myrta / SHQIPTARI I RI


E Ënjte, 06. 11. 2008.


Shqiptari i ri, koncept i cili duhet të tingllojë fuqishëm në çdo mement në veshin e trurin, memorjen shqiptare, derisa të zgjohet, të kthjellet, e të veprojë aty ku e meriton se e ka vendin, aty ku jep kontributin efektiv në mekanizmin kombëtar - e fundmja ndërgjegje jona, e cila është e mjegulluar, e zhgënjyer e dridhet, tronditet, pezmatohet në vetveti - kudo trojeve tona, si harrna në hartën gjeopolitike ballkanike - e vizatuar nga pushtuesit me maje shpate, e maje plumbi - shpirti është prore lumë i rrëmbyer, desh del shtratit të vet nga dashuria për atdheun e copëtuar - derisa të çlirohet edhe bashkohet e fundmja pjesë e trojeve tona të pushtuara barbarisht! Derisa të dihen hapur shqiptarët e barbarët!

Shqiptari i ri, nuk mund të ndihet i qetë, me liri lajkash e mashtrimesh shekullore historikisht pasosur, pafund deri në infinit - por ndjehet sikur një det i trazuar i shqetësuar me batica të ashpra rrokabrigjesh, kur shihen trojet tona aq sa të humbura e të harruara nëpër gërmadhat e lashtësisë së një bote illiriane, që dikujt e brezave sot i duket si një hijallë historike për brezat e rinj - po aq rilindje duken duke shpërthyer si bimë kopshti dashurie për atdhe, po aq bimë zemre, që kërkojnë bashkim, po që as ende nuk mund ta shprehin hapur e lirshëm, zyrtarisht para botës!

Sot pjesa ma e madhe e tokave shqiptare mbeten ende nën pushtime të huaja - '' para kongresit të Berlinit (1878), nga shekulli XVII Shqipëria Etnike, kishte një sipërfaqe 110 mijë km2 - u shkëputen mbi 5.000 km2, ku Greqia u zgjërua dhe pushtoi 9.275 km2 me toka e popull shqiptar - Servia u zgjërua dhe pushtoi 10.500 km2, territor e popull shqiptar - Mali i Zi u zgjërua dhe pushtoi 4.683 km2 territor e popull shqiptar.

Konferenca e fshehtë londineze (1913 e 1915), Shqipërinë Etnike e copëtoi edhe ma tmerrshëm: Servia u zgjërua e pushtoi 39 mijë (39.000) km2, prej ku pushtoi 34. 000 km2, territor e popull shqiptar me rreth 1.090.000 banorë shqiptar - Mali i Zi u zgjërua e pushtoi rreth 7.000 km2 territor shqiptar me 260.000 shqiptar - Greqia u zgjërua e pushtoi edhe 51.000 km2, prej ku edhe 10.794 km2 me 425.000 banorë shqiptar! Ashtu që nga tërësia territoriale shqiptare, prej 110.000 km2, territore shqiptare, nga shek. XVII e deri në vitet '20 të shek. XX kur Europa sanksionoi Shqipërinë londineze, duke e lënë me vetëm 28.748 km2, nga trungu shqiptar, u shkëputen dhunshëm mbi 81.000 km2 territore shqiptare'' (Enciklopedia, Zagreb, 1973).

Tash shtrohet pyetja: kush janë shqiptarët, e kush janë barbarët? Derikurë të mbeten territoret shqiptare nën pushtimet barbare? Vendosja e popullësive të huaja mbi trevat tona, ka zvogëluar dukshëm numrin e popullësisë shqiptare, në qytetet kryesore Shkup, Manastir, Ohër e Prespë, Janinë e deri në Athinë (Ethanë), përveç Abllanikut e Toplikut si treva dardhane, e qytete tjera shqiptare, që duken sot sikur duke dhënë shpirt nga asimilimet,e ripopullzimet me pushtues të huaj!

Derikurë, duhet të shikohen seri, duke bërë sehirë - në trevat shqiptare të pushtuara?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
AGUNumri i postimeve : 31
Join date : 07/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeTue Dec 15, 2009 1:01 pm

Nezir Myrta / SHQIPTARI I RI


E Diell, 09.11.2008.Shqiptari i ri, ka shumë sfida para vetes, ndër ma të ndryshmet, ndër
ma provokueset, ndër ma të shenjestruarat nga tëgjitha anët që s'i pret
as kujton, ndër ma të befasishmet, që mund t'i kthehet bumerang në çdo
kohë e moment, ndërma lajkataret, ndër ma servilet edhe ndër sfidat ma
atakuese si në stil e methoda të egra (aty ku iu shkon kungulli mbi ujë
kundërshtarëve), e ndër ma të padukshmet në forma moderne diplomatike -
nga ma të rrezikshmet... Po, mos thuani tash, se duhet drojë, frigë a
pendim,pse i ke hyrë njëudhe të tillë plot rreziqe, të brëndshme e të
jashtme! Jo, jo
kjo nuk është një frigë, a ftigim, të zbrapsesh, por është një vizion,
largpamësi jotja, një syçeltësi shqiponje, që heton secilen lëvizje
edhe nga kilometrat në lartësi! Gjithmonë, para sfidave duhet ta dijsh
krejt çfarë mund të të ndodhi, në çdo reflektim eventual të sakrificës!
Të armatosesh deri në dhëmb me armë guximi, që të iu prejsh orën,
parase të ofrohen, kundërshtimet eventuale dhe kur ndeshen - le të
ndeshen në shkëmb të pathyeshem, sikur tallaze deti !

- Shqiptari i ri, duhet ta dij se secila sfidë është e pafuqishme,
kundër dashurisë ndaj atdheut e kombit. Duhet ta kuptojë
funksionalisht, se çdo sfidë ndër ma të egrat, e ndër ma të tmerrshmet
- është një asgjë, asgjasoje me themel edhe mos të kalojë askush mbi
idealin tënd për të gjallë - jo as mbi trupin tënd të vdekur - se fuqia
e dashurisë për atdhe, është fuqi Perëndie, që kundërshtarët e armiqtë
i tmerron fjala jote, duhama e idealit tënd, e mu në momente kritike,
do të dali një hero yti, që do të personifikon edhe në formën ma
sfiduese, që as nuk e kujton ti as armiqtë tuaj!

Shqiptari i ri, është ushtar i paepur i atdheut, ai është ushtari i
plumbët, kudo mes turmave në vaje e gaz, kudo merr në thumb mashtrimet,
që i bëhen popullit, kudo turmave të hutuara, e politikave çorre
dublere, kudo labirintheve të mizantropisë sado hermetike, të vizioneve
armike, që coptuan e coptojnë përditë trojet tona - ku në vend se të
jemi të lirë, na duhen pasaporta të reja, për tu parë mesveti
vllazërisht edhe ma strikt e dhunshëm, se sa në sistemet e shkuara!

Shqiptari i ri - ushtari i plumbët i atdheut, duhet të gjindet kudo
edhe valeve elektronike edhe valeve të detrave edhe stepave të trojeve
- edhe sfidave kibernetike edhe laboratorëve eksperimental politik e
diplomatik, që hutohen para realizimeve, të vullnetit të popullit ndër
ma të lashtit ballkanik e europian - popullit shqiptar! Mund të thotë
dikush: pse unë kaq gjatë, e kaq rrëmbyeshëm - ç'është kjo ngritje a
kryengritje e panevojshme sot? E unë i gjegjem: më fal, që po ua prishi
komoditetin e jetës suaj, nostalgjinë për korrupcion e tradhëti
kolltuqesh turpi, për modernitetin e civilizimin tuaj në re të zeza - e
populli im ende po vuan, në përmasa katastrofike robërie e kolonizimi,
copëtimi e ricopëtime të reja të trojeve tona - më fal për injorancën
tënde miope, po sot në fill të mijvjeçarit të Tretë, gjoja në shekullin
kibernetik, pse ndodh krimi mbi shqiptar, si krim i organizuar
diplomatik, për ta shtruar shpirtin shqiptar përtoke, përdhee -as pa
tëdrejtat themelore për jetë të lirë edhe në emër të pavarësive bile!
Katër luftëra u bënë në ish-jugosllavinë fallse, duke iu dhënë
nënshtetësi jugosllave edhe shqiptarëve të coptuar e ricoptuar në katër
ish-republika ish-rsfj edhe shqiptarët si kombi i Tretë përkah madhësia
nën ish-rsfj edhe tre lufta shqiptare: UÇK, UÇPMB, UÇKombëtare edhe
demilitarizime me methoda prefide mashtruese edhe formime tështeteve
multietnike, duke shuar me penicilin asimilues shqiptarin mu në trojet
e veta,e ku mu në Djepine Dardhanisë antike - një krahinë politike
titiste - një shtet multietnik - duke i rruar e kruar fallangat në emër
theoligjishë e sintagmave barbare - mu atyre që dje bënë krime kundër
njerëzimit, mu atyre që duart i kanëme gjak - mu atyre që nuk njohin
shtet as zot! Decentralizim e eksterritorialitet pordha politike
nëarrëveshtje të fshehta - mu me ata që kallën flakë luftërash
ballkanin! Edhe duke u munduar të justifikohen: krime, e krime në masë,
e masakra masive, e katastrofa humanitare mbi popullin shqiptar me lak
në fyt kotareve politike në trojet tona - dke justifikuar makabritetin
barbar servo-rus - vetëm me disa ekzekutime të një a dy liderve
barbarë! Kujtoni ju se justifikoni krimet në Kosovë e Shqiptari - me
vetëm një burgosje në Hagë, të disa personave: Millosheviq, Mlladiq,
Karaxhiq etj., kur u kryen vrasje shtetterroriste e masakra masive, mbi
afro gjysëm njëmilioni: shqiptarë, boshnjak, kroat etj., të viktimizuar
në rrethanat ma barbare që ka njohur historia botërore? Kujtoni, se do
ta asimiloni pjesën ma vitale të kombit shqiptar, me pezhishka çorre
diplomatike - duka na lënë këmbët e harushës në dorë edhe tevona të
bindemi, se nuk jemi shqiptar?

Kjoështë veç nisma, pse duhet shqiptari i ri - ushtari i plumbtë i
atdheut! A nuk po dktohen mashtrimet politike symësy, deri tek sinjalet
e fundit të politikës europiane mbi shqiptarët, që duan të jetojnëtë
lirë e të bashkuar, qëduan të jenë zotër të atdheut shqiptar? A nuk po
vërehen, dyshimet e gabimet e vet nënshkruesve të marrëveshtjeve të
fshehta e të hapta, të grupeve inisiatore, e konservatore - vegla e
mjete pune, shytër e krampa miope, që sapo po iu del duçi!A nuk po
diktohen trikat diplomatik europian, herë me planin ahtisaarian, e tash
kundër tij, mu nga eprorët europian e ballkanik? A nuk po shihet
konfuzion, kaos negociatash...?

Ku je shqiptari i ri, ushtari i plumbtë i atdheut, që dukesh anëve
rretheqark mashtrimeve të reja, e shtin vesht në lesh - apo je dhunuar
nga mashtrimet, nga interesat personale, partiake, grupive, apo je
lidhur në kurtha politike, si Muça pas Dahinjve edhe nuk guxon ta
ngritish as zërin, sepse je një vegële atyre, që të mbajnë përlaku e
përveshi, apo je lodhur e molisur nga urdhërat e padronëve tuaj: qe
dollari - eja pas meje - i mvarur deri në shpirt e ideal kombëtar, apo
çfarë tjetër?

Shqiptari i ri, ushtari i plumbtë i atdheut, duhet të jetë sçpari
vetvetiu i pavarur, e ta ketë pavarësinë në shpirtin e mendjen e tij,
të jetë i pavarur, kur don pavarësi, sepse ti i mvarur e atdheu gjoja i
pavarur - është vetmashtrim edhe ma keq se sa rob, që askush nuk ta din
dertin - sepse bile rob - dikur mendon se bëhesh zotëri - ah zotërinjt
e mij, me plotgojën zot e zotëri e demokraci - e plot shpindën pesha të
hidhura që ta thejnë kurrizin përditë me forma të reja moderne! - prek
dy pulla - e dy thasë gur mbi shpindë edhe mendon se ke xhepin plot?

Shqiptari i ri - pavarësohu personalisht, kur don pavarësi e bashkim kombëtar!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
AGUNumri i postimeve : 31
Join date : 07/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeTue Dec 15, 2009 1:04 pm

Nezir Myrta / SHQIPTARI I RIDo ta titulloja këtë themë të re - shqiptari i ri. Ku është qëllimi i kësaj theme? - Krejt qëllimi kryesor shqiptar, e gjithshqiptar, sot është ma se e domosdoshme, kohë e moment akut, të formohet shqiptari i ri.
Ushtari i atdheut, nuk është vetëm me uniformë, por personalitet që ushtron vetëtijen e tij kombëtare, ushtron veprimet e veta sa ma universale, provon stërvitjet psiko-fizike nga geni gjenealogjik illirian, geni trashëgues i qendresës shekullore, që mbajti gjallë shqiptarin edhe pas afro 3000 vjet pushtime barbare mbi tokat tona!

Ushtari i atdheut, nuk është vetëm me armë zjarri, sepse nuk bën punë arma e zjarrit, po që se nuk formohet arma e vetëdijes kombëtare, arma e diturisë, strategjisë, përsosshmërisë së idesë kombëtare, arma e njohjes, arma e veprimit psikologjik, arma e vrullit të pathyeshmërisë shpirtërore, arma e qendresës heroike, para çdo synimi e tentimi të huaj e armiqësor - që pengon veprimin kombëtar shqiptar!

Ushtari i atdheut, ka armë të padukshme nga syri, ka uniformë kufinjt e atdheut nga Preveza e Tivari, uniformë ushtarake ushtruese brenda shpirtit e thellë në mendjen e tij! Ushtari i atdheut ushtron sistematikisht, (veç gjumi çka e ndanë), ushtron pikësynimet e tij, veçantitë e tij, shprehjet e tij, paraqitjet e tij publike e të guximshme botërisht, që dikush as qç guxon të flasi vetmëvete! Ushtari i atdheut është i gatshëm kudoherë, t'i përgjegjet secilës thirrjeje atdhetare - është i gatshëm të intervenojë në çdo rast eventual, kundër secilit veprim negativ, a rrezik që i kanoset ndonjerit prej nesh - i pafrustruar, infektuar nga asnjë ideologji jona politike e shkuar! Ushtari i ri ushtron detyra kombëtare, kudo në çdo vend a qoshe të atdheut e të botës, guximshëm, i paanshëm nga rrymat ndarëse, nuk bie në provokime rasti edhe kur i montohen - nuk bie pre e shantazheve të personaliteteve të shkatrruara egoiste! ushtari i atdheut uniformë ka dashurinë ndaj atdheut dhe armë ka mendjen, inteligjencën e shëndoshë të formuar me ushtrime faktime, argumentime të pathyeshme, i patrembur në kundërshtime hipokrite, psikopate, të egra, imorale e korruptuese! Ushtari i atdheut, me armën e mendjes, shpirtit e zemrës - then çdo tentativë, provokim, kundërshtim, pikësynim të kundërshtarit të tij!

Pa u formuar arma brenda vetëdijës kombëtare - kot merr armën e zjarrit në dorë!


- Ushtari i atdheut është shqiptari i ri! Ushtari me uniformen e ndergjegjes , me veprimin e mbare te Unitetit, kudo qofte ai ne permasen e kesaj Toke, mendon e vepron si shqiptar!

( 25.10.08 )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
AGUNumri i postimeve : 31
Join date : 07/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeTue Dec 15, 2009 1:06 pm

Nezir Myrta / SHQIPTARI I RI


- Po pra, ushtari i atdheut, mbaj uniformë - Formë Unike hartën gjeopolitike e historiografike të atdheut tonë, krejt kah e përfshinë territori shqiptar - atë hartën e vizatuar në zemër, në mendje - nga majat e shpatave të gjyshërve tanë dembabadem - e në çdo sekond e vështrojnë e studjojnë sytë e mendjet e mprehta të shqiponjave me të gjitha shqisat përnjëherë - e thellë në 577 eshtrat e mij anatomik, të 577 epokave kuqezeza - thellë në secilën palc ashti, rrah pulsi i gjakut të derdhur për lirinë, lirinë e vërtetë që ende nuk e shijuam! E kam hartën e atdheut në gjith trupin e tim, e në gjymëtyrët kudo - trupi im është - Atdheu edhe ku ta prekësh ma lëndon njësoj, se më është i lënduar trupi i Atdheut, më është i tkurrur i rrudhur, nga plagët në moh e hapur, të luftërave ballkanike e botërore - ma prenë trupin e atdheut me thika grabitçare pushtuesit barbarë, egërsirat karpate, egjeane e tretdhetare - trupi i atdheut tim më uniformë të gërvishtur grakave të zhvinave të territ e tmerrit, është ende plot stërpikla gjaku të njomë rinie, nga plagët e moçme e të reja edhe nga egërsira të fshehura, me kostume e kravata koncerteve politike euro-botërore: shën stefane, berlineze, londineze, rambujeze! - Ku ta prekësh trupin e atdheut tim, ndjej dhëmbje Topliku e Abllaniku të shkretuar, ku në vatrat dardane, shkrryhen derra karpatesh, e gjaku im i shprishur e i prishur kontinenteve! Ndjej dhëmbje - jam Guri i Shpuar, nga singiat e stuhive të kohërave shpirtzeza! - Kam dhëmje shpirti në Tivarin e dhëmbshëm gjak, Ulqin, Plavë e Guci, Bujanë e Bujanoc, deri tek Molla e Kuqe, që emri ka mbetë, e rrënjet e gjakut tim janë aty - Medvegje, e Preshevë, Kumanovë e Shkupin tim - Monastir, Dibër, Ohër, Prespë e Janinë edhe në Kosovë! - Ku të më prekësh - më dhëmb trupi i atdheut tim, më dhëmb njësoj, e më therr në zemër e shpirt edhe po të më prekësh për të mirë, më duket njësoj a me lajka e mashtrime, duke me krenaruar kot - më çon peshë, të përmbledhem pip në këmbë, me gjith fuqinë - uh ju armiq e tradhptorë - e këdo që më del përpara, të ma ndali vrullin - e le të bëhet gjithçka varre, gjithçka tmerre - derisa t'i japi fund tmerreve shekullore, që pava, e më duket gjithçka terr mbi kry edhe kur e shoh diellin me sy - çka kam parë me këta sy - dielli më doket terr mbi kry'! -

Mbaj uniformë gjaku, me të gjitha gjymëtyrët gjak e të plagosura, të lënduara edhe nga ramjet passhpinde të bijve të gjakut tim - gjymëtyrët e mia të këputura nga shpatat, shpuar nga singiat, shtypur nga topuzet, shpuar kah: ajri, toka e deti - nga korbat e çeliktë me rrafale mitrolezësh modern, granata, bomba, e raketa barbarësh! Gjymëtyrët e mia të shkelura nga vargonj tankesh pushtuese e kolonizatore, ushujza gjakpirëse e djerëspirëse, dashuripirëse, ushujza thithëse, që kurrë nuk ngopen, derisa të më terin e thajnë, të tërin - pip në këmbë! A bën të eci prore i shtanguar rrugëve të mia, i lënduar nga çakaj e bisha mesnate, agimeve të tymosura e muzgjeve të errta e të zdritura veç nga flakët e kalljeve të shtëpive, nga pushtuesit! Gjymëtyrët e mia të shkallmuara: Arbani, Pollog e Malci, si mund t'i ngriti njëherë fuqishëm me energji të mbrëndshme dhe t'i bëjë të afta e t'i lëvizi me fuqinë e shpirtit arbëror - një trup i atdheut, trup i lirë dhe i mbledhur, nën qiellin e shqipeve!

Mbaj uniformë etnike atdheu, formë unike harte të prerë, vrushkuj gjaku, më kullojnë mangëve e brezit të lidhur me shoka ylberesh, e dhëmbjet e plagëve të plumbave e thikave më therrin në asht thellë - por zemrën e kam plot energji illire diellore të genit tim gjenealogjik, diç e çuditshme dhe e pakapshme për botën - diç që më mbajti gjallë edhe në bangat e gjykimeve, ekzekutimeve edhe në pranga të hekurta në grilla, e podrumeve të akullta acarësh e dimrash të egjër karpatesh! - Diç më forcon me energji diellore, që pulsin e gjakut ma bën llavë vullkanike - të shpërthej në miliona shkreptëtima rrufeshë, e ta skuqi qiellin prush shtrëngatash! E derisa të ma shohin këtë uniformë të padukshme, të tmerrohen vijat ajrore e zërat e xhinkallave plastike politike, që m'i shpuan vesht me demokraci burokratike!

Feniks o feniksa, a ju vie çudi kur zgjoheni nga hiri?!

( 25.10.08 )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
AGUNumri i postimeve : 31
Join date : 07/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeTue Dec 15, 2009 1:08 pm

Shqiptari i ri - shqiptar i lirë, shpirt i lirë, mendje e lirë, me liri mendimi e shprehjeje, mendim i lirë, i pastër ideologjikisht, vetëm me një ide e ideal - idealin kombëtar, i pangarkuar me rryma ideologjike e politike të shkuara, që çojnë në ndasi e përçarje kombëtare, që terrojnë të menduarit, vizionin, e mbyllin rrugën e krijimit, jo të lidhur për një figurë politike - ku:

artisti i ri - bën punën e tij artin kombëtar, artin e vërtetë origjinal, një krijues i ri i paanshëm, ashtu sikur thirret krijues, në emër të Krijuesit të Gjithësisë - jo të interpretojë artet e shkuara, por të tejkalojë artistët deri tek antikuiteti: piktorët, skulptorët, poetët, aktorët, oratorët, artet strategjike, luftarake, artet e lira, rrymat e arteve, shkollat e arteve, universitetet e arteve! Artisti i ri - të dihet në fill të pamjes vizuele e audio-viziele, a përmes fjalës së bukur artistike - të njihet që në fillim se ai është sëpari shqiptar!

Poeti i ri shqiptar, artisti i ri - krijuesi mbi krijuesit, me emër Krijuesin e plotëfuqishëm, të tronditet fort, të shpërthej si shqiponja në lartësi hapësirave të paskajshme shprehë shpirtin e lirë krijues origjinal, jo sipas ndikimeve të tallazeve të krijuesve të majave botërore, por si shqiptar, ta verifikoj emrin e shqipes, zogj mbi të gjithë tjerët, jo i mbytur në pesimizëm destruktiv, jo i ndikuar indirekt nga krijuesit e mëdhenj, qënesër të dali rrena me bishta, jo artpërartizëm, larg masave të popullit - po me thjeshtësi të modrnizuar, që kemi burime tona origjinale nga e folura popullore shqiptare, me të cilën mund të krijojmë edhe kryevepra botërore - jo sipas direktivave politike, e hegjemonive e kolonizimeve!

- Politikani i ri shqiptar - prore në shërbim të kombit, jo të bëj politikë me popullin e tij, po me tjerët e me botën, e jo me ndikime të politikave së ditës, që nuk i përket kombit - të jetë njohës i thellë i diplomacisë regjionale, kontinentale e botërore, jo një imitues politikajsh tjerë, por politikan origjinal shqiptar, duke nxierrë maturinë, mënçurinë, guximin e vet shqiptarit gjenetik, që përmban geni i tij gjenealogjik - me mjeshtri të fjalës, diplomaci të shprehjes, gjeturi e shkathtësi veprimi oratorik, gjeste e fizionomi tipike shqiptare - jo të bëj diplomaci me popullin e vet, por të flasi hapur, si një fëmij që kërkon ndihmë qoftë edhe me klithje nga nëna popull! Të ketë mjeshtri dialogu, oratorie, të njeh shkencat universale, të pretendon bile të mbetet burrë shqiptar, kudo në të gjitha shtigjet politike të kohës, jo imitator nga tjerët, po origjinal dhe të mos bie pree e viktimë e mashtrimeve të huaja, po parase të hetoj (pa u bërë puna), të hyj në gjiun e popullit, të ia sqaroj të vërtetat historike e politike të huaja dhe t'i kërkoj falje popullit botërish edhe të mbetet burrë edhe pas rënies! Po si mund ta bëjë një gjëtëtillë ai politikan, që ishte masha e bishti i vigajve politik, mu i atyre që ishin e janë armiq tëpërbetuar të kombit shqiptar, as e kanë kund në shpatullë të pulës çështjen shqiptare!

Historiani i ri shqiptar, i pavarur, jo i njëanshëm, me thema disertacioni politikën a historinë politike të kohes e regjimit - por mjeshtër i paanshëm kur e ka e s'e ka shtetin, tëtregoj mjeshtri historike vizionare, që nesër të dallohet historia e tij
origjinale kombëtare, kur shkunden regjimet politike të shkuara, nga egërsirat e errësirat hegjemoniste mbi popullin!
Historiani ta shkruaj Historinë e Vërtetë Kombëtare, duke i ofruar figurat e njëmendëta që populli i njohu dhe i njeh si reale - pa ndikime politike - jo histori politike, po histori kombëtare!

- Shkenctari i ri shqiptar, të hulumtoj e gjurmoj guximshëm të gjitha arkivat botërore dhe të lidhë hallkat historike shqiptare të këputura ndër shekuj, të shkruaj e korrigjojë historinë, jo sipas direktivave politike, jo sipas theorive politike të rrymave të shkuara - por ashtu si ishte e vërteta historiografike e hartografike antike, e përsosur, brumosur me elemente e fakte të reja - sepse kemi varre të rrafshuara edhe që nuk iu dihen as varret dëshmorëve e heronjve kombëtarë të vërtetë dhe për shkaqe politike të kohës, jo që mbeten vetëm të harruar, por as guxuam t'i përmendim, se lere më të iu bëjmë permendore! Shkenctari shqiptar, duhet të ia kthej borxhin kombit, ta shkrij jetën, të sakrifikoj shumë derisa të dali me vepra origjinale kombëtare, e jo si muça pas dahinjve tjerë e të huaj, vetëm çka thanë ata e çka shkruan për definimet shkencore, të gjuhës amtare shqipe, sipas direktivave ballkanike e më gjerë, e jo të mbeten pseudo-shkenctarë, e shkenctarë të rrejshëm, e plagiatorë, e puthadorë të sistemeve politike, e sistemeve shkencore anti-shqiptare! Shkenctari, si shqiptar i ri, duhet ta drejtojë rregullat e gjuhës, shkrim-leximin e gjuhës së vërtetë të popullit, të korrigjoj e plotësoj, përmirësoj e ngriti gjuhën kombëtare - atë gjuhën origjinale të kombit, që then kataklizmat e hulumtimeve shkencore me fakte, argumente shkencore - sidomos në Linguistikën ballkanike, Ballkanistikën dhe Hindo-europianistikën dhe të hulumtoj, se pikërisht ai ''burimi i të gjitha gjuhëve i.e. si burim i përbashkët'' ishte shqipja illiro-pellgazgjike, vet gjuha homerike, si vepra e parë europiane, e më gjërë! Linguisti shqiptar, të jetë luftëtar i vërtetë dhe i paepur, i pathyeshëm, i armatosur deri në dhëmb me dituri, shkathtësi, gjeturi, diapazon të gjërë njohurishë botërore, të ngritet në majat e Linguistikes Gjenetike dhe asaj Gjenerale! Linguisti shqiptar, ka burim të pashterrshëm gjenetik e hyjnor, qëvetëm shqiptari mund të shkoj aq larg në parahistorinë botërore, guximshëm të gjurmoj arkivat historike europiane, Akropolin antik pellgazgjik, që vet ''pellgasët hyjnorë'' e ndërtuan, e Farin e Aleksandrisë, të Lekës së Madh, Babiloninë, Asyrinë, arkivat fetare, ku gjindet thesari origjinal illirian, arkivat e libraritë, bibliotekat amerikane, ku është një botë e tërë në vete! Shkenctari shqiptar i ri, të mos jetë i ndikuar nga asnjë rrymë politike, as as sistem politik botëror, as të mos mashtrohet nga fama eventuale, as nga lavdia e veset e liga - po të jetë një gjurmues, shpues i botës antike e moderne dhe ta gjejëtë vërteten historike për kombin e botën - ta drejtoj historinëe botës, siç thoshte Lahmbrehtzi. Linguisti duhet të jetë sa origjinal, po aq universal, përderisa ka kryer universitete, me diapazon të gjërë njohurishë, diturishë, njohës i thellë i gjuhëve botërore, i gjuhëve antike, deri tek gjuha e Parë e Njeriut - Homosapiens!

Shkenctari i ri shqiptar (linguist, historian, filolog, hartograf, astronom, fizicient, kimist, mathematicient, filozof, pedagog...), si linguist, të njeh me themel Shqipen, historikun e vërtetë të shqipes, të njeh thellë me themele dialektet e Shqipes, origjinën e tyre, fonomorfologjinë e filleve të dialekteve, sidomos dy dialektet kryesore: gegënishte e toskërishte, t'i njeh, t'i dojë e dashuroj shpirtërisht si dy motra të veta të një Ame Shqipe, e jo njerën motër ma tepër
e të hidhërohet tjetra, porsi vlla besnik i dy motrave, që kujdeset me shpirt në rritjen e zvillimin e bashkimin e tyre - ngase gjuha u formua nga dialektet, ato janë baza themeli, origjina e gjuhës! Të njeh me themel Onomasiologjinë ballkanike, europiane e botërore - Antroponominë e Toponomistiken, historikisht e origjinalisht, prej kah vijnë rrenjet antike, e kah shkojnë lumenjt e mëdhenj e deri tek prrockat e rrjedhat historike, të studjuara në shkollat botërore, të të gjitha sistemeve politike!

Shqiptari i ri, shkenctar, pasi të jetë aftësuar, me titullin profesional shkencor - duhet të filloj gjurmimet, guximshëm i pavarur, porsi një udhëtar në një udhë shumë të gjatë, nëpër kohë të vështira, pa asgjë, veç me një trastë buke e uji e një shkop - laps e letër, a komp. dhe mos të ndikohet assesi nga asgjë universitare që thanë e ç'thanë tjerët, profesorët, doktorët, shkenctarët botërorë - por origjinal, përmes gërmadhave, rrënimeve historiografike, me forcën e mjeshtrisë së diturive të nxëna e të studjuara me themel, të gjitha të rrinë anash dhe ta provojë vetveten gjenetike intelektuale, sa forcë ka, çfarë uni ka të prefeksionoj universin! Nuk e dini se të gjithë trupat qiellorë, ishin të emërtuar në një gjuhë antike të lashtë, që dikur e fliste një botë e antikuitit dhe vonë u ndryshuan po sipas dietarëve e shkenctarëve të mëvonshëm, me disa emra të ndryshëm paksa, por gjurmimet çojnë në një gjuhë që vetëm shqiptarët e shkathtë mund ta gjejnë - sepse sjkenctarët antik ishin oborrtarë mbretërishë e perandorishë, të kidnapuar nga trojet illire, si illirian të ndryshuar me dhunë politikash të kohës dhe të përvehtësuar nga perandoritë! Sot nga gjurmimet etnografike e folklorike, hasim në rrëfime origjinale e tëshkruara, se shumë dietarë illirian, oborrtarë me dhunë të perandorive, kur iu shpërthente geni gjenealogjik, ta shprehin origjinën e tyre, 'shkruanin natën, e digjnin ditën shkrimet, që mos të diktoheshin...se pasonin me vdekje, ashtu siç pësuan qindra shkenctarë me dënime kapitale e në përmasa botërore!
Sot, shumë figura strategjike shqiptare, e illire, i shohim vetëm si hijalla, hije, si fantazma i shohim përmes perdeve të mëndafshta, e të hekurta historike, veç disa figura të shpërthyera mbi ato perde me rënien e regjimeve dhe njohim pak: themelues e shtetformues e shtetit grek arbanitët - themelues e shtetformues të shtetit turk - Ataturk, e babai i gjuhës e kulturës turke i fortndrituri Sami Frashëri - një mehmet Ali pasha, themelues i shtetit egjyptian - një tjetër themelues i shtetit irakian, iranian, afganistanez - një tjetër themelues i largët i gjuhës e kulturës hindiane (që vijoi vepren e paraardhësve të tij) dhe sot nuk thirret kot - linguistika indo-europiane - poashtu njohim rishtazi Napoleon, perandorë illirian, që themeluan mbretëritë gjermanike, angleze, e europiane...

Shqiptari i ri, ka shumë detyra!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
AGUNumri i postimeve : 31
Join date : 07/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeTue Dec 15, 2009 1:17 pm

Nezir
Myrta SHQIPTARI I RI

Nuk ka fuqi që mund ta çliroj një popull, përveç fuqisë së vet popullit
(Gete)Shqiptari i ri, ushtar i atdheut etnik, me
uniformë formë unike, nuk ka harta kosmopolite, por e ka prioritet veç hartën e
atdheut etnik, krejt kah flitet shqip, në Ballkanin illirik, është i betuar, në zonin e zotit, në gjuhën
e tij – gjuhën e Shqipes, se do t’i bashkojë të gjitha trojet tona, në një atdhe shqiptar, ashtu sikurse ishte
betimi i ushtarit të lirisë nëpër shekuj, saherë që rroku armën e lirisë,
kundër armës së robërisë, e kundër armës së tradhtisë, ku tradhtia na mbiu
prore si kopurdha pas shiut nën pragdere brënda trojeve tona, e ku bashkë
jetuan vllau e shkau tradhtorë, nën një kulm,
që fliste e flet ende me zor shqip,sepse interesat personale i ka mbi
ato kombëtare, inatet personale i ka mbi ato interesat kombëtare (le ta sundoj
edhe vet dreqi këtë vend – veç ti jo), sepse gjaku i huaj fliste e flet ende
shqip me zor, as pa u skuqë as pa u zbehë edhepse e dijmë, e njohim ag e terr,
plot sherr e gverr - çdo mëngjes, ku në
vend të përshëndetjes – ia gjuan shikimin e vrënjtur helm – vllaut tim – ai
shkau i gjakut të huaj! A ka gjë ma të tmerrshme, se kur të bëhet vllau - gjaku
yt – shkau!? Të flet shqip me zor, një shqipe zori nëpër dhëmbë – e kush i flet
me dhëmb vllaut – veç gjaku i shkaut! As din, as don, as mundet! - Vllau i flet
me zëmër – e shkau i flet me dhëmb! Vllau ia hap derën – shkau ia kthen
pushkën! Vllau ia kthen sofrën – shkau ia kallë votrën! Vllau ia ep krahun –
shkau ia ep shkelmin! Vllau e shikon në sy – shkau i mrrolet kryanash! Vllau ia
ep dorën – shkau ia ep majat e gishtave! Vllau i flet me zemër – shkau e shkel
me thembër! E hanë bukë në një sofër – vllau e gjaku i huaj shkau! Vllau shkau,
ndoshta mu për këtë edhe paska mbetë kjo shprehje, si koncept i neveritshëm –
vllau - shkau! A nuk kemi dëshmi historike, bile nga koha e Skendërbeut, ku
secili atdhetar, e pati vlla, a të gjakut, një tradhtarë: Skendërbeu pati Hamzanë,
Isa Boletini pati Paiazitin, mos të shkojmë matutje se turbullohet barku, e
bëhen zorrët guzhma me dalë përgoje, nëse iu shkojmë cipullëpër cipullë
kohërave historike deri në ditët tona! Kemi shembuj dite prej antarësive të
partive politike të një kombi gjuhe e gjaku çfarë veprojnë mes tyre, prej
liderve të tyre mesveti, Bile edhe deri
tek forumet tona, si media elektronike! Tash, mund të mendoj dikush, pse them e
shprehem kështu, kaq vrazhdë e ashpër, dikujt mund edhe t’i lëkundet vneri,
nëse ka vnerë, dikush mund t’i quaj të kobshme këto shprehje, dikush mund edhe
të shpërthej qelb e gjak përgoje e përhundesh, e edhe mund t’i shpërthej
edhe gjaku në tru!

Po, a nuk është betuar shqiptari gjithmonë
ta thotë të vërteten e vetëm të vërteten?! A nuk dihet e trashëgohet
brezpasbrezi, se vetëm e vërteta është drejtësia e drejtësia – perëndia?! A nuk
ishin prore shqiptarët të betuar, që kurdoherë ta thonë - vetëm të vërteten
edhe kur janë shlirë edhe kur janë ngusht - ngusht edhe me krye nën satër e
shpatë edhe nëpër banga të të akuzuarve nga pushtuesit edhe nëpërgrilla të
hekurta çelijave armike edhe deri në Çanakalatë, doli nganjë Sadriazem?! A nuk
thanë prore burrat, se një burrë që nuk e flet të vërtetën edhe kur vet e din e
kupton, se bash vet atij i bie keq edhe sikur vendosë për vetveten edhe kur
vendosë për tjetrin edhe për mikun edhe për armikun edhe kur shtrihet për qejfi
nën hije edhe kur shtrihet prej zorit nën shpatë – ai nuk asht burrë! A thanë
prore burrat, se parase ta pleqërojsh dikend – duhet ta keshë pleqëruar
vetveten?! A nuk thanë burrat shqiptarë, se duhet me folë me dorë në zemër!? A
nuk thanë udhëzuesit e drejtësisë e të zotit, se parase të shkojsh ta pastrojsh
dikend nga mëkatët – duhet vet të jeshë pastruar!? A nuk thanë udhëzuesit, se
parase të falesh, duhet të keshë abdes, të jeshë vet i pastruar, sepse në çdo
lutje e falje kudo është faltore!? A
nuk shkruan shkrimtarët e dietarët e mëdhenj e edhe të atyre të majave
të pëndes botërore – se secili komb duhet ta pastrojë sëpari vetveten
kombëtare, ashtu sikurse pleqtë tanë që u thonin grave kur fshinin oborret – a
e keni fshirë sëpari shtëpinë!? A nuk shkroi edhe Bertolt Brehti fillin e majes
së poezisë së tij me titull Gjermania, ku e fillon veprën me hymnin e tij ‘’të
gjithë le ta shfaqin turpin e tyre – e unë timin’’!? A nuk shkroi Dostojevski
për krimin e denimin, për të poshtëruarit e të fyerit e tij, për idiotin, për
shenimet nga nëntoka e tij, për shtëpinë e tij të vdekur për shtëpinë ruse -
burg!? A nuk shkroi Lorka i madh, për krimet e Andaluzisë edhe vet krimi ndodhi
në Granadë!? O more njeri - po a nuk e
mallkoi vet zoti, mikun e shokun e tij ma të ngushtë, ma të çmuashmin, ma të
lavduashmin e tij dhe e gjuajti gur në ballë dhe ia vërboi syrin duke e emruar
– djall, dreq, a nuk është dreqi, djalli vetëm me një sy në ballë – vetëmpse e
kundërshtoi zotin, krijuesin e tij!? A nuk ishte Abeli i uruari edhe Kain – i
mallkuari i zotit edhe vllazërit e parë të njerëzimit?! Ç’po bëhet?! E shkruar
qenka, apo e kruar?! E shkruar apo e
kruar?! Unë them: njëherë kruhet, e tevona shkruhet!

Shqiptari i ri, ushtari i atdheut ishte
dhe është në mes shumë zjarreve, në mes
shumë flakëve, në mes shumë krismash të kobshme, në mes shumë tytash të
drejtuara nga të gjitha anët kah ai, e ai qendron në rreth tytash, ndër ma të
ndryshmet, secila me kajde e forma e methoda të ndryshme, ndër ma të ndryshmet
edhe duke e akuzuar – në vend të përkrahjes e dhënies së krahut e forcës
gjenetike edhe duke e injoruar – në vend të hapjes së zemres e mendjes hyjnore
edhe duke e nënçmuar – në vend të ngritjes së authoritetit të tij atdhetar edhe
duke e përbuzur – në vend të përqafimit vllazëror edhe duke e poshtëruar e fyer
– në vend të lavdatës e krenarisë që e kemi një atdhetar edhe duke e shtypur e mbytur
përsëgjallit – në vend se ta ngritim në qiell kombëtar edhe duke ia mbyllur
sytë e deren e punës e veprimit kombëtar, deren universitare – në vend se të ia hapim hapekrah të gjitha
dyert e gjurmimeve e historike kombëtare edhe duke e vrarë në shpirt e zemër e
mendje – në vend se t’i japim kurajo, forcë ndërgjegjeje kombëtare edhe edhe...
mos ta zgjati ma shumëse dikujt mund t’i lëkundet vneri, nëse ka ndonjë pikë në
trupin e trurin e tij! Si iu ndërpre puna, vepra e jeta e atdhetarëve tanë, siç
janë: Hasan Prishtina, Luigj Gurakuqi, Isa Boletini, Bajram Curri, Idriz
Seferi, Prekë Cali, Mehmet Shpendi, Mufailët, Elez Isufi, e sa e sa tjerë në
historinëtonë të dhimbshme, ma shum nga na vet, se sa nga armiqtë shekullorë!
Krejt atë që as nuk mundi, as nuk dijti, as nuk guxofti ta bënë armiku i kohës
– e bëri i yti i kohës, pa fije turpi, pa fije mëshire, pa fije diturie -
kafshë e gjallë, që veç nuk pllet si kau i Peshterit, thonin moti! E krejt –
për një grusht lek turpi edhe nga familje të përmendura se!? Pse thanë moti:
varra e qenit të huaj mshilet (sherohet) me një pasulë (me një kokërr fasulje
të zier), kurse varra e qenit tënd, nuk ka ilaç askund!? Pse thanë moti: prej
të mirit, del i keqi – prej tërodit – del i parodi, e edhe sa mahmurë – aq
batall!? Rrenjet e këtyre karaktereve, rrinë mbi kokë edhe sotekësajdite edhe
kur fillon diç tëmirë e të drejtë e të fortë kombëtare – shumëkushi injorojnë,
dikush aprovon veç me kokë, dikush e luan kokën në mendime, dikush xhelozon,
dikush lehë si qeni në zinxhirë të huaj, dikush gjuan gurin e fshehë dorën,
dikush ndërsehet si bishë e çartur valeve elektronike, dikush rrudhet e struket
gjoja s’pava asgjë, e dikush as që interesohet për asgjë të mirë kombëtare,
vetëm për zuzen e vet, dikush vegël e huaj armike, spijunazhi, me dije e pa pikë dije, veç të gjuhet në
qafë as pa folë me të, - dikush bën
biznese edhe me shkije e armiq tjerë, në dëm e rrezik të kombit !

Shqiptari i ri, duhet të jetë shumë e tepër
i mënçur, i drejtë e guximtar tepër i madh, me trimëri të lindur (sepse
trimëria nuk fitohet, por është e lindur me piri), shqiptari i ri – ndjehet i
injoruar, pikërisht nga ata, që mendojnë se janë dikushi, e nuk shohin
tejhunde, është i rrezikuar, e i kërcnuar sepse ua dridhë token nënkëmbë
mostrave dinake, e monstruozëve edhe i bëjnë vegla të tyre shkatrruese,
pikërisht shkaun kundër vllaut, kah të iu kapë grepi! Sepse kështu edhe ishte
në histori tradhtia brënda kombit edhe pa u pastrua kombi përbrënda – nuk bën
hair, as zhvillohet, as çlirohet as bashkohet kurrë!


Fshije shtëpinë
brënda, tevona oborrin! E si? Po, shqiptari i ri e bën atë gjë, duke folur
hapur me popullin e tij, duke ia hapur zemrën e mendjen, duke e çortuar – kur
është për çortim, duke e dashur – kur është me e dashtë; duke ia zhdukur popullit
veset e karakteret e liga brënda tij – sepse në nocionin popull, bëjnë pjesë
edhe atdhetarët edhe tradhtarët, edhe të gjithë të kqinjt edhe të gjithë të
mirët. - Kurse kombi është ajka e popullit , inteligjencia e popullit - krejt e pastër si loti, si kupa qiellore e
kthjelltë! E, potash vjen pyetja tjetër: po pse pra kjo inteligjencia e
popullit, si kombi, nuk paska unitet edhe po shkojka edhe deri tek konfliktet
intelektuale se, edhe në mes majave të personaliteteve të kombit se! Pse?
Sepse, nuk doli ende shqiptari i ri në skenë, ai i paanshmi, i pavaruri, ashtu
siç kërkojmë pavarësitë kotareve politike – nxierre nga një copë tokë krahine
prej pushtuesve shekullorë, sikur një copë mishi nga goja e ujkut!
Sepseinteresat e hemisferave politike të brendshme e të jashtme, nuk kanë
dëshirëtë dali shqiptari i ri, ai i paanshmi politikisht edhe mu ajo
mospavarësi e personaliteteve tona edhe siellë zhgënjime, ashtu sikurse Kadare
e Qosja në konflikt polemik, që na çuditen!...

Kot flasin e grryhen, e shkrryhen për
bashkimin e kombit ushujzat e popullit, që ia pijnë djerësen e gjakun,
brezpasbrezi e korëpaskore – vinte njeri e dilte tjetri – shumë ma i zi i riu
se i vjetri – sikur pushtues, e sikur pushtetarë! Kot mashtrohen, apo duan të
mashtrojnë dikend adhuruesit a idhujt e rrymave politike të shkuara apo të
sotme, duke vepruar në theori e praktikë në emër të bashkimit kombëtar, sepsenë
një rrymë politike nuk vepron i gjithë populli as i gjithë kombi ! E çka mbeti në fund? Asgjë, mund të thot
dikush – por unë them mbeti gjithçka, gjithçka që duhet të rifillohet nga e
para, gjithçka që duhet medoemos ta bëjë shqiptari i ri, gjithçka që mund ta
bëjë vetëdija kombëtare e ngritur, e zhvilluar, e sigurtë në platformë
kombëtare – mbetet pra gjithçka për tu kryer!


Sa shumë flitet
për bashkimin, kulturën e historinë – për gjuhën e gjakun shqiptar – e sa pak
bëhet në realitet! Le të jenë këto mendime çekan mbi ndërgjegjen kombëtare, që
len hapsirë kaq të madhe veprimi, atyre që nuk i le hunda se hanë bar,
matrapazëve politik e veglave të tyre çorre, atyre që përdit bëjnë pazare të
pavetëdijshme me trojet tona, atyre që nuk ecin as ust as për laku, atyre që
duhet të heshtin edhe ua ndalojnë atyre që duhet të folin e veprojnë
kombëtarisht!

Shqiptari i ri, me harten e atdheut – formë
unike uniformë të ndërgjegjës kombëtare – zgjohu, sepse nuk kemi kohë
nganjëherë në njëqint vjet, të zgjohemi nganjëherë në shekull – kur tjerët
zgjohen përditë! Lumi fle, e armiku nuk fle! E kush – armiku i vetvetes!
( 01. Nëntor, 2008)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
AGUNumri i postimeve : 31
Join date : 07/12/2009

pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitimeTue Dec 15, 2009 1:18 pm

Nezir Myrta / SHQIPTARI I RI DHE VETËDIJA KOMBËTARE


E Merkurë, 05. 11. 2008.Shqiptari i ri, pikësynimin kryesor, ta ketë në formimin e forcimin, përsosjen e vetëdijes kombëtare, e cila është arma numër një, për njëpersonalitet sa ma komplet. Shqiptari i ri dhe vetëdija kombëtare, janë një thelb i veprimit, ku pa prezencën e vetëdijes kombëtare, nuk ka as shqiptar të ri as shqiptar të vërtetë! Le ta zbërthejmë pak konceptin - vetëdija kombëtare. Çka kuptojmë me konceptin - vetëdije kombëtare dhe çka duhet të kuptojmë dhe veprojmë në realitet?

Vetëdija, është dija, dituria e formuar në personalitetin e njeriut, e krijuar përmes studimit, gjykimit, hulumtimit, gjurmimit, thithjes, absorbimit të njohurive të reja, duke i mishëruar me njohuritë universale të njeriut - duke krijuar një unitet të fortë të mendimit të shprehur, të mirëfilltë, origjinal të pakontestueshëm - ku origjinaliteti vepron duke krijuar personalitetin sa ma komplet! Pra, vetëdija është dija jote brënda personalitetit tënd, unit tënd, egos sate, që mos të mashtrohesh,e tëbëhesh një alter ego, një un tjetër, i tjetërsuar, i përshtatur sipas erës, frymës së jashtme, jasht unit tënd. Ka shumë njerëz, që janë të ditur, me dije, por edhe pa vetëdije, aty në psikën e njeriut, mungon promotori i mendimit personal, i mendimit luftarak pozitiv, për tu ballafaquar direkt me mendimin negativ të shoqërisë - ku ai thotë e flet edhe tregon, rrëfen dituri ndër ma lartat, si imitatorë, apo edhe si origjinalitet vetiak - por që nuk e bën fjalën shpatë, për ndarjen e drejtësisë në moment të caktuar, delikat, të vështirë e flijues e vetflijues - duke kurorëzuar veprimin me sukses e fitore të plotë! Shpesh, kur vie pika kritike e vetvendosjes, thonë: hoxha thot: fol çka foli unë, e mos bëj çka bëj unë - duke ia lënë këmbët e harushës në dorë publikut, turmës së popullit. Në secilin moment kritik të veprimit: oratorik, strategjik, filosofik, psikologjik, patriotik etj., duhet të vihet përfundimi, ndarja e të drejtës, sepse ka veç një të vërtetë, e kurrë dy dhe poqëse nuk bihet një rezolutë, vendim koherent i plotfuqishëm nga gjykatësi - popull, në çdo turmë, a tubim deri edhe tek tubimi kombëtar - vetkuptohet se mungon vetëdija kombëtare - ku nuk i vëhet kapak vorbës në zjarr, e kur nuk e lejon avullimin e tepërt të dali jasht - sepse vorba derdhet në prush. Vëri kapak fjalës, e mendimit të fortë
që jep përfundim të pakontestueshëm!

Vetëdija, nuk formohet vetëm duke lexuar e shkruar, e folur e mbajtur oratori fallse, por ajo formohet atëherë kur ti e ke nën kontroll shumë të rrebtë vetveten tënde, din e udhëheqë me vetveten, bëhesh zot i fjalës e mendimit tënd - bëhesh zot i vetvetes edhe bëhesh i zoti i botës! Vetëdija është aftësia profesionale universale, me njohuritë nga të gjitha shkencat, si personalitet sa ma komplet, duke dhënë fakte e argumente të rralla, e deri tek ato të panjohurat për opinionin - risi novatorizëm ekzekutiv të fuqisë së fjalës e mendimit. Shpesh thonë: x njeriu, të pret e të dieg me mendime, të shkrumon, të bën shkrumb e hi, apo ai e ka fjalën në majegjuhe, reagon shpejt e me vend edhe shpëton edhe turma të tëra, jo veç një person, në raste delikate në jetë - ai e ka fjalën shpatë, e ka fjalën pushkë! Po fjala thuhet sot, e krisma i ndihet nesër, e shumë e tepër vonë, nëse nuk hetohet e kuptohet dhe aprovohet, aplikohet në praktikë jetësore! Për atë shumë popuj vuajnë n[ terr shfrytëzimi e robërie - mu nga mungesa e zbatimit praktik të fuqisësë fjalës (lexojmë me andje poetët, filozofët, shkrimtarët, historianët - po ajo ështëvetëm një dituri, një dije e fituar - e jo vetëdije, qëtë arrinë shkallën kombëtare! Mjeti që nuk hyn në punë, veprim, sado i mirë e i vlefshëm të jetë - ai mjet sikur mjet diturie, nuk vlen as ndihmon, as lehtëson veprimit jetësor, shoqëror, atdhetar e politik! Përatë thonë: ti din të numërosh deri në nëndë, po kurrë në dhjetë, në numër dyshifror!

Kemi raste, kur mu njerëzit e ditur, intelektualët e atdhetarët injorohen mu nga bashkëkombasit e tyre, çvlerësohen, intrigohen, degradohen, rrahen e edhe vriten, mu nga dora e bashkëkombasit të paguar, a të çmendur, i yti mercenar i huaj, me e pa vetëdije, ku kemi qindra raste, ku as armiqtë ma tëegjërnuk munden të fitojnë mbi intelektualët e atdhetarët shqiptarë edhe mu dora vrastare jona - i zhduku, sipas planifikimeve armike! Motoja armike është: herrja kopshtin e intelektualve e atdhetarëve një popullit - tevona luan me të si macja me miun! Kur nuk shungullon zëri e duhama e burrit në shtëpi e kullë - aty ulurojnë zërat kobëzeza të çakajve, duke kafshuar bishtat e njeritjetrit - bjeritjetrit! Ashtu është me atdheun edhe me vet luftën çlirimtare, ku duhet ta nxierr një përfundim final, me një kryesi finaliste, e jo të degëzohet në konceptimet politike, si një gjallesë me shumë koka - eçka i thohet asaj veç kuçedër, qëhan klyshtë e vet!

Ai shqiptar, që nxierri, apo nxierr zërin nënçmues, iritues, xhelozues, ofendues ndaj intelektualit shqiptar (që sot lirisht mund të thomë se asnjë intelektual e atdhetar nuk mbeti pa njollosje, me fjalorët ma primitiv) - ai zë nënçmues, kushdoqoftë ai shpejt eshpejt ta bëjë DNA, se nuk është gjak shqiptari, por veç një shqipfolës shkatrrues i kombit e atdheut!
Mund të thotë dkush: po ka disa, apo shumë - atëherë gjegjja është rri e pajtohu me regjimin e qeveritë edhe me pushtuesit, derisa të formohet në nivel të duhur vetëdija kombëtare! Një popull i ngritur me vetëdije kombëtare - nuk e shikon si lopa viçin duke pallur - e duke ia kafshuar ujku, ashtu si ngjau e ngjet në shumë raste, të flijimeve atdhetare të patriotëve shqiptarë - ku policia nxinte e nxirrte nga masa, nga rruga, sheshi atdhetarët dhe në sy të popullit i rrihte, i prangoste, i burgoste me dekada nëpër çelia të hekurta armike - prej mijëra rasteve ndërma tëthjeshtat e deri tek rastet e marrjes, e zhdukjes së intelektualëve nga maja e kombit, sikurse është Ukshin Hoti, Bardhyl Çaushi e mijëra intelektual tjerë, të ndjekur e vrarë, mu në sy të popullit, e anëmbanë botës!

Vetëdija kombëtare është fuqia vepruese dhe përfunduese e kombit!

E kush është shqiptari i ri?!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Empty
MesazhTitulli: Re: pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh   pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
pershendetje ushtaret edhe ushtare te uksh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH :: UKSH :: UKSH-
Kërce tek: