USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH

WWW.UKSH.INFO E-MAIL: UKSH-WEB@HOTMAIL.COM TEL
 
ForumUKSHGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ShqipoNumri i postimeve : 14
Join date : 17/11/2009

Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi Empty
MesazhTitulli: Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi   Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi Icon_minitimeSat Jan 09, 2010 5:21 am

Rikthehet 2001-shi
08/01/2010

Nëse statusi i ish ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) nuk zgjidhet së shpejti, Maqedonisë mund ti përsëritet 2001-si. Kryetari i Shoqatës së Veteranëve të Luftës (SHVL), Fazli Veliu thotë se janë duke parë mundësinë e strategjisë së përbashkët për zgjidhjen e statusit të ish ushtarëve të UÇK-së, por nëse së shpejti nuk gjendet një zgjidhje, atëherë ata do ti përsërisin veprimet e vitit 2001. “Nëse statusi i luftëtarëve të lirisë nuk zgjidhet, ne do ti përsërisim veprimet tona të vitit 2001”, tha për “Lajm”, kryetari i kësaj shoqate, Fazli Veliu. Ai sqaron se SHVL, gjatë gjithë kohës i ka qëndruar dhe do ti qëndrojë pranë këtyre njerëzve për të siguruar kushtet ekzistenciale. “Ne me shoqatën e kemi vazhduar veprimtarinë për plotësimin e kushteve ekzistenciale dhe kushteve për vetë ngritjen tonë kombëtare në kuadër të shoqatës së bashku me disa atdhetarë për të rregulluar këtë çështje për familjet e dëshmorëve. Ne kemi vepruar gjatë gjithë vitit duke dalë edhe në hapësirën tjetër të trungut natyror të shqiptarëve, në Shqipëri dhe Kosovë për ti mbajtur familjet deri në momentin e zgjidhjes së statusit të dëshmorëve të kombit”, tha Fazliu. Ndërsa për deklaratat e Ministrit të Punës dhe Politikës Sociale, Xhelal Bajrami se deri në fund të vitit 2009 do të zgjidhet statusi i ish ushtarëve të UÇK-së, Veliu thotë se Bajrami duhet të tregojë se ku e ka gjetur atë burim se gjoja paska zgjidhje. “Ai duhet të tregojë se nga i ka marrë ato informata. Ndërsa ne do të qëndrojmë prapa familjeve të dëshmorëve dhe të plagosurve të lirisë, për të parë mundësinë e strategjisë së përbashkët të statusit dëshmor i atdheut”, theksoi Veliu.

Në fund të muajit tetot të vitit 2009 Ministri i Punës dhe Politikës Sociale, Xhelal Bajrami paralajmëroi se statusi i invalidëve dhe familjeve të ish pjesëtarëve të UÇK-së do të rregullohet deri në fund të atij viti. “Bisedimet me partnerin e koalicionit kanë nisur dhe shpresoj se në fund të vitit, do të gjejmë një zgjidhje që do të jetë e pranuar nga ajo kategori e qytetarëve”, pat deklaruar Bajrami. Menjëherë pas kësaj ai u demantua nga zëvendës ministri i tij dhe së fundi ish ushtarët e UÇK-së sërish mbetën pa asnjë zgjidhje.

Ndërkaq, statusi i “branitellave” është rregulluar menjëherë pas konfliktit. Ata kanë benificione shumë të larta si p.sh, kanë banesa, janë rregulluar nëpër punë, fëmijët e tyre arsimohen pa para, madje edhe në Universitetin Shtetëror të Tetovës (USHT).

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/2868.html

*******************************************************************************

Po fazli dot perseritet 2001-shi por josesi me ju dhe nipi jot ne kryje.... Nuk ju beson njeri juve me...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
udheheqesi rebelNumri i postimeve : 75
Join date : 06/12/2009
Age : 35

Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi Empty
MesazhTitulli: Re: Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi   Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi Icon_minitimeSun Jan 24, 2010 1:40 am

JO NUK DO TE PERSERITET 2001 TE NDERUAR SEPSE NUK KENI KAPACITETE PER TE BER NJE LEVIZJE TE TILL JU ME KETE INICIATIV EDHE ME SHUM DO TA SHTONI NUMRIN E DESHMOREVE DHE INVALIDEVE TE LUFTES SEPSE NA I PAME KETA TE PARET E ME PASTAJ DO TA KNAQNI JU.
O POPULL SHQIPTAR TE FLASIM REALITETIN PER MOMENTIN NUK EKZISTON AS FAKTOR USHTARAK POR AS EDHE POLITIK PER ZGJEDHJEN E CESHTJES SHQIPTARE NE MAQEDONI.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
snajperistiNumri i postimeve : 24
Join date : 03/12/2009

Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi Empty
MesazhTitulli: Re: Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi   Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi Icon_minitimeThu Feb 04, 2010 3:21 am

un mendoj qe 2001=shi dote rikthehet persieri nese shqiptaret jan te vetedishem per reprezialet qe poj ben shteti sllavomaqedon por nese shqiptarer dote pajtohen per perkulje ndaj maqedonasve ather dote jet nje katastrof per shqiptaret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fano

fano

Numri i postimeve : 55
Join date : 19/11/2009

Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi Empty
MesazhTitulli: Re: Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi   Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi Icon_minitimeFri Feb 05, 2010 2:50 am

Sigurisht qe do kthehet 2001 ne Maqedonin Artificiale, maqedonija nuk ka ekzistue dhe nuk do te ekziston.

https://www.youtube.com/watch?v=lIktxSYrzGI

pershendetje per te ghith anetart ne forum,

RNOFT "UKSH" JA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi Empty
MesazhTitulli: Re: Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi   Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fazli Veliu: Rikthehet 2001-shi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH :: TE NDRYSHME-
Kërce tek: