USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH

WWW.UKSH.INFO E-MAIL: UKSH-WEB@HOTMAIL.COM TEL
 
ForumUKSHGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Historianët shqiptar: Shkupi kryeqendra e Dardanisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
fano

fano

Numri i postimeve : 55
Join date : 19/11/2009

Historianët shqiptar: Shkupi kryeqendra e Dardanisë Empty
MesazhTitulli: Historianët shqiptar: Shkupi kryeqendra e Dardanisë   Historianët shqiptar: Shkupi kryeqendra e Dardanisë Icon_minitimeFri Feb 12, 2010 5:31 pm

Sh.H.Sh.M. reagon ndaj deklaratës së djeshme të nënkryetarit të PDSH-së, Iljaz Halimit në emisioni RRUGA DREJT në TV-ALSAT M.

“Deklaratat e djeshme të z. Iljaz Halimit për arsyetimin e projekteve antishqiptare, si Kryqi në Vodno (Ujanë), ndërtimi i kishës sllavo-ortodokse mbi themelet e Shtëpisë së Gonxhe Bojaxhiut – Nënë Terezës, Sh.H.Sh.M. i cilëson si vazhdimësi të personazheve negative historike, të cilët arsyetonin tradhtinë e vatanit”, thuhet në reagimin Shoqatës së historianëve.

Sh.H.Sh.M. vlerëson se për dallim nga Iljaz Halimi, të gjithë shqiptarët nga të gjitha trojet e njohin shumë mirë rëndësinë historike të Shkupit si kryeqendër të Dardanisë, kryeqytet i Vilajetit të Kosovës dhe për atë që Shkupi do të thotë për shqiptarët që jetojnë në të.

“Jo rastësisht Akademia serbe dhe motra e saj Akademia maqedonase, hartuan projekte për ta thyer këtë nyje të shqiptarëve dhe për t’i përkufizuar trojet etnike shqiptare buzë malit Sharr, projekte dhe ide që i mbron edhe Iljaz Halimi”, thuhet në reagimin e Sh.H.Sh.M.

Historianët shqiptar vlerësojnë se derisa ideja e ngritjes së Burmali Xhamisë dhe dislokimi i Shtëpisë së Nënës Terezë, janë projekte jetike për historinë dhe kulturën shqiptare në kryeqendrën e Shkupit.

Sh. H.Sh.M. shprehet se Ilajaz Halimin më së paku që mund të bëjë tani pas deklaratave të pamenduara është t’i kërkojë falje publike gjithë shqiptarëve. (INA)

http://www.ina-online.net/default.aspx?news=72d49318-fce4-4667-a3cb-fb30ba057e5f&ln=3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kodi994

kodi994

Numri i postimeve : 10
Join date : 01/12/2009

Historianët shqiptar: Shkupi kryeqendra e Dardanisë Empty
MesazhTitulli: Re: Historianët shqiptar: Shkupi kryeqendra e Dardanisë   Historianët shqiptar: Shkupi kryeqendra e Dardanisë Icon_minitimeSat Feb 13, 2010 2:10 am

SH.H.SH.M ne vend qe te meren me z. Halimin, le te meren me ate per te cilen jane te "specializuar", HISTORINË e jo POLITIKËN! Me befason fakti se, me te zenshem jane me z. Halimi duke mos kuptuar fare mesazhin politik te Halimit komfor faktorit te jashtem, e ne rastin e enciklopedise u mbyllen teresishte ne rrethin e vete duke mos shpalos ndonje punim historik shkencore si kunderargument ndaj trillimeve te ashtuquajtur akademik maqedonas, duke lejuar qe enciklopedia artificiale e tyre te mbijetoje, sot, neser dhe ndoshta pergjithemone!
Asgje Shqiptare nuk fillon por as edhe mbaron me Burmali Xhamine. Problemet e shqiptareve jane probleme politike nderetnike ese me thene troc, kombetare e jo fetare! Kurse hudhja e te njejtave ne sferen fetare mundet te na kthehet si bumerang, me humbjen e cdo aleati te jashtem!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Historianët shqiptar: Shkupi kryeqendra e Dardanisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH :: TE NDRYSHME-
Kërce tek: