USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH

WWW.UKSH.INFO E-MAIL: UKSH-WEB@HOTMAIL.COM TEL
 
ForumUKSHGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Çka i pret shqiptarët në Maqedoni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
fano

fano

Numri i postimeve : 55
Join date : 19/11/2009

Çka i pret shqiptarët në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Çka i pret shqiptarët në Maqedoni   Çka i pret shqiptarët në Maqedoni Icon_minitimeThu Feb 18, 2010 12:10 pm

Çka i pret shqiptarët në Maqedoni


Analistët kosovarë japin vlerësimin e tyre për tendosjet e fundit politike në Maqedoni si dhe alternativat që duhet të ndiqen nga politika shqiptare.
Nexhmedin Spahiu: “Tani për tani politika shqiptare duhet ta bëjë “Kur`an” Marrëveshjen e Ohrit e më pas të mendojë më tutje. Politika ofensive e opozitës tregohet tejet primitive”.

Halil Matoshi: “FYROM-i aktual nuk mund te ndërtohet kurrë si shtet qytetar mbietnik, përderisa kombi maqedonas e ka uzurpuar shtetin. Shqiptarët të shohin edhe alternativat duke mos treguar lojalitet”.Maqedonia dhe projekti “Shkupi 2014” është në qendër të vëmendjes edhe të opinionit politik dhe mediave në Kosovë. Një pjesë e madhe e analistëve të këtij vendi po ndjekin zhvillimet, duke aluduar në dështimet që po rrjedhin nga faktori politik shqiptar, por edhe skenarët e tepruara nga ana e kryeministrit Nikolla Gruevskit dhe kursit nacionalist e populist të subjektit të tij politik. Përkushtimi rreth Marrëveshjes së Ohrit, mungesa e vizionit për Maqedoninë, jolojaliteti i shqiptarëve në këtë vend si dhe alternativat e tjera, janë disa nga vlerësimet dhe analizat që vijnë nga analistët dhe qarqet politike në Prishtinë.

Analisti politik, Nexhmedin Spahiu vlerëson se roli politik i shqiptarëve në Maqedoni është shumë defansiv. “Ky rol edhe kur bëhet ofansiv tregohet tejet primitiv dhe kështu i bënë dëm vetes edhe më shumë. Sikur edhe klasat politike të shqiptarëve kudo që janë edhe ajo në Maqedoni, vuan për mungesë vizioni dhe konceptimi i strategjisë që mund të realizohet. Ajo çfarë mendoj se ku aktualisht duhet të fokusohet politika shqiptare në Maqedoni është Marrëveshja e Ohrit. Kur ajo të realizohet atëherë mund të mendohet se çfarë më pas. Tani po dilet me idenë e kombit shqiptar në Maqedoni. Ky edhe duhet të jetë një synim strategjik, por mendoj se është e parakohshme të dilet me këtë si synim politik”, ka theksuar analisti Spahiu.

Sipas tij, shpalosja e këtyre synimeve për momentin nuk i shkon në favor shqiptarëve.

”Dalja në opinion me këtë synim politik në kohën kur shqiptarët në Maqedoni nuk po janë të zotë ta imponojnë realizimin e Marrëveshjes së Ohrit, e cila shqiptarëve të Maqedonisë ua siguron pozitën pak më të favorshme se sa të një minoriteti etnik, por gjithsesi larg të të qenit komb, mund ta cenojë vetë realizimin e këtij synimi politik. Mendoj se tani për tani politika shqiptare në Maqedoni duhet ta bëjë Bibël e Kur'an Marrëveshjen e Ohrit e më pas të mendojë për më tutje”, ka theksuar për agjencinë e lajmeve INA analisti Nexhmedin Spahiu.


Analisti Halil Matoshi vlerëson për agjecinë e lajmeve INA se shqiptarët duhet të shtojnë presionin që Maqedonia e re të shëndrrohet në një shtet dykombësh dhe dygjuhësor.

“Klasa politike e shqiptarëve etnik në Maqedoni duhet që të bashkohen rreth interesave vitale të kësaj bashkësie, që të bëjë presion direkt mbi shtetin, që Maqedonia e Re të shpallet shtet dykombësh dhe dygjuhësor, ngjashëm me modelin belg. Përndryshe FYROM-i aktual nuk mund të ndërtohet kurrë si shtet qytetar mbietnik, përderisa kombi maqedonas e ka uzurpuar shtetin. Elitës politike maqedonase duhet t'i shtrohet pyetja: Cilit komb i përket shteti? Nëse ata deklarohen se shteti është i maqedonëve, atëherë shqiptarët duhet ta rishikojnë pozicionin e vet”, ka theksuar Matoshi.

Sipas tij, rruga që mund të ndiqet nga shqiptarët është të shpallin “Republikën e Pollogut” dhe t'i ndërtojnë strukturat paralele (me mjete politike) duke mos qenë luajalë ndaj Parlamentit dhe organeve shtetërore. “Pra duke e lëshuar ‘Sobranjen’ dhe vendet ministrore, deri sa Maqedonia të shndërrohet në shtet-komb qytetar si bashkësi e vullnetit të të gjitha grupeve etnolinguale”, ka theksuar analisti Halil Matoshi.

Partitë politike në Kosovë nuk kanë dashur të komentojnë zhvillimet e fundit në Maqedoni, duke theksuar se partitë shqiptare atje duhet të përkushtojnë vëmendjen dhe angazhimin për tejkalimin dhe zgjidhjen e problemeve të brendshme në frymën e Marrëveshjes së Ohrit. (INA)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fano

fano

Numri i postimeve : 55
Join date : 19/11/2009

Çka i pret shqiptarët në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Çka i pret shqiptarët në Maqedoni   Çka i pret shqiptarët në Maqedoni Icon_minitimeThu Feb 18, 2010 12:16 pm

Pik se pari shqiptret ne fyrom ne Ilirid duhen te bashkohen te jen te bashkuar se koha esht per bashkim,

A fyromi si fyrom smundet te ekziston e as qe do te ekzistoje,

kur dhe kur maqedonet artificijal nuk mundet te bejn histori ne tok shqiptare,

Maqedonija as qe do te ekziston,

por populli jon populli shqiptar duhet te jet bashk.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
udheheqesi rebelNumri i postimeve : 75
Join date : 06/12/2009
Age : 35

Çka i pret shqiptarët në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Çka i pret shqiptarët në Maqedoni   Çka i pret shqiptarët në Maqedoni Icon_minitimeTue Feb 23, 2010 12:38 am

mjaft me me shpifjet tuaja se e humbet krejt popullin kerkoni dicka qe esht e pamundur per ti bashkuar shqiptaret ne ilirid duhet njeher ti likfidoni gjith bashkpuntoret e UDB_s gje qe esht e pamundur sepse nuk keni kapacitete te tilla
fyromi nuk mvaret nga ju po krejtesisht nga dikush tjeter dhe na nuk na intereson nese fyrom do te ekzistoj apo jo
e shoh qe me te vertet shqiptaret e ndaluan qe shkau mos te bej histori ne vete duke par situaten e krijuar se fundmi ne mk ata jan shum te fort dhe ju duhet ta dini pse??
maqedonia do te ekzistoj edhe per shum vite sepse per ta ber ate qe endrojm na duhet shum pun
duhet te gjejm mekanizem se si shqiptaret te jen nje te jen unik dhe te jen se bashku ashtu sic e kemi nje komb nje gjuh e nje flamur por parashtrohet pyetja kush esht ai mekanizem qe do te conte ne bashkimin e shqiptareve mendimin tuaj vetem se e dij
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fano

fano

Numri i postimeve : 55
Join date : 19/11/2009

Çka i pret shqiptarët në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Çka i pret shqiptarët në Maqedoni   Çka i pret shqiptarët në Maqedoni Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 4:57 am

udheheqesi rebel shkruajti:
mjaft me me shpifjet tuaja se e humbet krejt popullin kerkoni dicka qe esht e pamundur per ti bashkuar shqiptaret ne ilirid duhet njeher ti likfidoni gjith bashkpuntoret e UDB_s gje qe esht e pamundur sepse nuk keni kapacitete te tilla
fyromi nuk mvaret nga ju po krejtesisht nga dikush tjeter dhe na nuk na intereson nese fyrom do te ekzistoj apo jo
e shoh qe me te vertet shqiptaret e ndaluan qe shkau mos te bej histori ne vete duke par situaten e krijuar se fundmi ne mk ata jan shum te fort dhe ju duhet ta dini pse??
maqedonia do te ekzistoj edhe per shum vite sepse per ta ber ate qe endrojm na duhet shum pun
duhet te gjejm mekanizem se si shqiptaret te jen nje te jen unik dhe te jen se bashku ashtu sic e kemi nje komb nje gjuh e nje flamur por parashtrohet pyetja kush esht ai mekanizem qe do te conte ne bashkimin e shqiptareve mendimin tuaj vetem se e dij


PE SHOH SE EDHE TI JE SHUM I FORT ME KOMENTET E TUA PO ASHTU JE EDHE I FORT BASHK ME MAQEDONET EDHE AQ TE FORT JENI SE DO TE MBETET KY SHTET MAQEDONI APO, ORE TRADHTAR MAQEDONIA DO TE EKZISTON NE ENDREN TENDE EDHE NE ENDREN E MAQEDONVE,
SE POPULLI SHQIPTAR SKA KAPACITET APO E MAQEDONET KAN KAPACITET ME TRADHTARET SHQIPTAR ME SPIUNAT SHQIPTAR DHE ME UDBASHET SHQIPTAR,
JO POT TREGOJ SE JO JO QE MAQEDONET SKAN KAPACITET PO SKAN ASPAK POR EDHE ATA SHQIPTAR SPIUNA UDBASH SDO KEN AS VEND PO AS KUR SDO KEND VEN QE NE KET TOK SHQIPTARE TE JETOJN.

DO TE LYPIN AZIL NE TOKA TE HUJA E SDO KET VEND NE TOK SHQIPTARE QE TE JETOJN PO QE SE VAZHDON KESHTU ME KOMENTET E TUA DO TE TREGOJ SE DO SHIHEMI SHUM SHPEJT DO TE GHEJ PO KU TE JESH,

KEMI NEVOJ NE FORUM PER SHQIPTAR NUK KEMI NEVOJ PER MAQEDON.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Çka i pret shqiptarët në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Çka i pret shqiptarët në Maqedoni   Çka i pret shqiptarët në Maqedoni Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çka i pret shqiptarët në Maqedoni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH :: TE NDRYSHME-
Kërce tek: