USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH

WWW.UKSH.INFO E-MAIL: UKSH-WEB@HOTMAIL.COM TEL
 
ForumUKSHGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ShqipoNumri i postimeve : 14
Join date : 17/11/2009

Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Empty
MesazhTitulli: Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit   Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Icon_minitimeSat Feb 20, 2010 6:24 am

Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit

Besimtarët mysliman në Prilep iu shmangën incidentit që mund të shkaktohej nga një grup qytetarësh maqedonas të cilët i penguan ata të falnin namazin e xhumasë, në oborrin e xhamisë së qytetit, e njohur si xhamia e Çarshisë, por e djegur gjatë konfliktit të vitit 2001.

Por jo të gjithë ndajnë mendimin e këtij grupi që penguan sot besimtarët mysliman të kryejnë obligimet e tyre fetare.
“Unë habitem ku jetojmë, në shekullin e 21. Kjo është një nga xhamitë më të vjetra në Ballkan. Kjo është turp për këtë qytet dhe gjithë shtetin”, tha një qytetar.
Një ndër më të zëshmit në pengimin e realizimit të riteve fetare nga ana e myslimanëve ishte edhe ish kryetari i komunës Ilija Dimoski. Ai theksoi se nuk është kundër riparimit të xhamisë por, ajo duhet të shërbejë si muze dhe jo si objekt fetar.
“Me shpërnguljen e popullatës turke nga këtu dhe largimin e tyre në Turqi, ky objekt mbeti përmendore e kulturës meqë nuk kishte kush ta shfrytëzonte. Kjo që ndodh sot është çështje ekstreme e organizuar. Unë shoh këtu që ka njerëz që kanë ardhur nga fshatra përreth”, tha Dimoski.

Për kapërcimin e kësaj situate, besimtarët mysliman i drejtuan thirrje BFI-së dhe partive politike të ndërhyjnë në zgjidhjen e kësaj çështje.
“Ne si mysliman të kësaj ane në emër të Myftinisë së Prilepit, kërkojmë nga BFI që të marrë hapa konkrete në veçanti u lëshojmë një porosi partive shqiptare në rend të parë BDI që të marrin hapa konkrete dhe ta drejtojnë syrin drejt kësaj ane, drejt kësaj popullate dhe të shohin se në çfarë gjendje ne jetojmë këtu”, deklaroi Muamet Sulejmani imam në fshatin Cërnilisht.
Pas presioneve të shumta nga qytetarët e Prilepit, besimtarët mysliman e falën namazin e xhumasë në lagjen e tyre. Në këtë xhami, besimtarët mysliman kanë falur që prej vitit 2001, vetëm namazin e Bajramit.
Xhamia në qendër të Prilepit është djegur më 8 shtator 2001 dhe me gjithë lejen për ndërtim deri tani nuk është ndërmarrë asnjë angazhim konkret nga ana e pushtetit qendrorë dhe ai lokalë për riparimin e saj.

Gjyltene Rexhallari

VIDEO-SHIKO: http://alsat-m.tv/lajme/vendi/26251.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
udheheqesi rebelNumri i postimeve : 75
Join date : 06/12/2009
Age : 35

Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Empty
MesazhTitulli: Re: Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit   Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Icon_minitimeTue Feb 23, 2010 12:24 am

edhe juve si organizat mund tu ju ndodh e njejta gje nese nuk ndermerni dicka do tu ju quajn organizat teroriste veproni me mencuri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
halitNumri i postimeve : 19
Join date : 06/02/2010

Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Empty
MesazhTitulli: Re: Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit   Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Icon_minitimeWed Feb 24, 2010 2:58 pm

nuk munden ti quajn terroris sepse jemi elhi sunit sa per xhammin ne prilep nuk kemi kryetarn e bfi_se te zxhuar per at prej sulejman rexhepit nuk kemi as xhe ndasht allahu na ndimon se saper partit shqiptare shoqeata e organizata e bfi a na hajn maqedonet e lus allahun te na ndimoj ne luft ne fe ne komb e ta shpallim nj shtet te paster e te lumtur ndasht allahu lot po me rjedh pre syri vetem te vjen pak era barut o alla na ndimo allahu ju shperbleft gjith elhi sunitet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
halitNumri i postimeve : 19
Join date : 06/02/2010

Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Empty
MesazhTitulli: Re: Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit   Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Icon_minitimeWed Feb 24, 2010 3:00 pm

mos ke gjle o rebel
Mbrapsht në krye Shko poshtë
halitNumri i postimeve : 19
Join date : 06/02/2010

Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Empty
MesazhTitulli: Re: Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit   Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Icon_minitimeWed Feb 24, 2010 3:01 pm

nje durim nje qind te mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kodi994

kodi994

Numri i postimeve : 10
Join date : 01/12/2009

Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Empty
MesazhTitulli: Re: Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit   Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Icon_minitimeMon Mar 01, 2010 2:48 am

Do te ishte gabim historik, po qe se shqiptaret e Shqiperise Lindore (FYROM), lejojne qe problemi i tyre nderetnik me sllavet, te konvertohet ne problem nderfetare! Kjo eshte vetem nje molle sheri e shkaut qe nuk duhet ta hajme dote! Jo rastesishte eshte e pregaditur kjo strategji, duke pasur parasyshe politiken e nderkombetareve me shtetin islamik te Iranit dhe situatat qe munde te krijohen ne te ardhemen!!!
Shqiptaret ne FYROM nuk kan probleme pse jane musliman por problemi i muslimaneve eshte pse jane shqiptare! Qe done te thote se: per sllavet e jugut, nje shqiptarë, qofte i fese islame, katolike apo ortodokse, eshte i mire vetem nese eshte i vdekur! Mundet edhe i gjalle, por nen sherbimin e tyre, si qe i kemi do te ashtuquajtur politikan shqiptare!
Ky eshte vetem mendimi im, e une nuk jame analist politik por kjo duhet te kihet parasyshe qe mos te biem pre e komploteve dhe strategjive te parapregaditura nga kuzhina e Gruevskit dhe atyre me apo pa vetedijen e tyre!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
halitNumri i postimeve : 19
Join date : 06/02/2010

Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Empty
MesazhTitulli: Re: Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit   Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Icon_minitimeThu Mar 11, 2010 3:21 pm

nuk eshte irani shtet islam ose gjith shtetet e arabve jemi pak musliman se irani jan shija jo elihi sunit velxhemati a saper shqipetaret ata jan gjaku jim jan vellezr pa mar parasysh fen oti 994
Mbrapsht në krye Shko poshtë
udheheqesi rebelNumri i postimeve : 75
Join date : 06/12/2009
Age : 35

Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Empty
MesazhTitulli: Re: Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit   Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Icon_minitimeSun Mar 14, 2010 5:53 am

o halit mir e ka kodi 994 cdo fjal e tij esht e vertet dhe esht realitet
mos mendo se na nuk i duam vllezerit tane po cdo veprim behet me mend e jo duke folur e duke qendruar ne te njejtin vend
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Empty
MesazhTitulli: Re: Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit   Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pengohet falja e xhumasë në xhaminë e Prilepit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
USHTRIA KOMBËTARE SHQIPTARE UKSH :: TE NDRYSHME-
Kërce tek: